قالب وردپرس درنا توس
خانه / دسته‌بندی نشده / آسان سازي كسب و كار

آسان سازي كسب و كار

 استانداردهاي بين­ المللي يك زمين بازي را فراهم مي­ آورند كه در آن همه با قوانين برابر بازي خواهند كرد

قريب به 20 سال است كه در سيستم مديريت كيفيت (QMS) با تمركز بر استانداردهاي ISO 901 و ISO/ TC 16949 (بخش خودرو) مشغول به كار هستم. عمده فعاليتهاي من در حوزه توليد است، اما اخيراً جذب يك سازمان از بخش غير انتفاعي شده­ام كه بدان علاقمند هستم. ما از استاندارد ISO 9001 در ايجاد سيستم مديريت كيفيت استفاده مي­كنيم تا كالايي با كيفيت بالاتر را به جامعه تحويل دهيم. بدون استفاده از استانداردهاي ايزو، انجام اين امر غير ممكن است و قدردان آن هستيم!

خوب، منافع را به چه شكل مي­بينم؟ امروزه اهميت نياز به استانداردهاي بين­المللي به اندازه نياز به تجارت بين­المللي است. آيا مي­توان جهاني را تصور كرد كه در آن صرفاً هزينه­ها اهداف را به پيش مي­برند؟ به نظر شما اگر مصرف كننده فقط يك خريد ساده انجام دهد چه اثراتي بر اقتصاد جهاني خواهد داشت؟

مصرف كنندگان كسب و كار ما را رونق مي­دهند، اگر ما مقهور سيستمي بوديم كه در آن تصميمات صرفاً بر اساس هزينه و صرف نظر از توجه به كيفيت كالا يا خدمات اخذ مي­شده، تنها سبب سردرگمي شركتها مي­گرديديم. استانداردهاي بين­المللي يك زمين بازي برابر را فراهم مي­آورند كه در آن، همه با قوانين برابر بازي خواهند كرد. در مجموع، ما عملكرد كاري و تكنيكهاي مديريتي خود را بهبود مي­بخشيم تا بتوانيم استفاده بهينه­تري از منابع داشته و مشتريانمان را براي موفقيت طولاني مدت شركت راضي نگه داريم. در حاليكه ما در مسير ايجاد جامعه جهاني به پيش مي­رويم، از سيستمهاي قديمي گذشته استفاده مي­كنيم. استانداردهاي بين­المللي تجربيات برتر را كه بر اساس نظرات ميليونها انسان در جهان حاصل شده، به ما آموزش مي­دهند. استانداردهاي بين­المللي با كاهش حجم تحقيقاتي كه معمولاً پيش از انجام خريدهاي عمده انجام مي­دهم، روزانه كمكهاي فراواني به من مي­كنند. اطمينان دارم كه شركتي را كه انتخاب كرده­ام قدمهاي زيادي در جهت برتر بودن برداشته است. بيش از 20 سال است كه در حوزه كيفيت مشغول انجام وظيفه هستم و مجبورم بپذيرم در زمان خرج كردن پول و خريد محصولات و يا خدماتي كه تطابق چنداني با استانداردهاي جديد جهاني ندارند، از استاندارد بالايي برخوردارم. در حقيقت، به نظرم ادعاي شركتي براي ارايه بالاترين كيفيت با كمترين قيمت بسيار مشكوك است و نشان دهنده اين است كه از استانداردهاي بين­المللي استفاده نمي­كند. چگونه پس از صرف سالها وقت براي تدوين، حضور ميليونها كارشناس و حجم بالاي تحقيقات براي انتشار استاندارد بين­المللي، اين امر ممكن است؟ آيا آنها به تنهايي به اين مهم پي برده­اند و از استانداردهاي “برتر” بهره مي­گيرند؟ اين موضوع كاملاً غير محتمل است و براي من به عنوان يك مصرف كننده كاملاًٌ بي ارزش است. هميشه جايي براي بهبود و توسعه وجود دارد. از نظر من، ايزو با تقويت روابط و پيوندهاي ميان استانداردهاي ISO 9001 و ISO 31000 مديريت ريسك، تكنيكهاي ارزيابي ريسك؛ سبب ايجاد ارزش افزوده مي­شود. اين موضوع به كساني كه جديداً سعي در استقرار سيستم مديريت كيفيت استاندارد ISO 9001 در سازمان خود دارند كمك مي­نمايد تا ريسك (بحران) را به عنوان بخشي از سازمان خود بگنجانند. زيرا اگر به اين موضوع فكر كنيد، كيفيت بد خودش بحران است!

Michael Ray Fincher
سن: 43
كشور: آمريكا

 

منبع: سايت ISO
مترجم: سعيد حسني
ويراستار: كيواندخت پيرمحمدي

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

توليد ابزاری قدرتمند برای تعادل و سلامت جامعه

دلیل اصلی و مهم برای حمایت از تولید در کشورهای توسعه یافته ،تاثیر شگرف آن …

پاسخ دهید