قالب وردپرس درنا توس
خانه / بهداشت و سلامت / دلتا ویروس کدام گروهای سنی را بیشتر درگیر می کند؟

دلتا ویروس کدام گروهای سنی را بیشتر درگیر می کند؟

کارشناس بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: سویه های قبلی ویروس کرونا با نام آلفا و بتا نام گذاری شده بود و ویروس کرونای هندی با نام دلتا نام گذاری شده است.

پسندیده در گفت و گو با ایسنا، با تاکید براینکه دلتا ویروس نسبت به سایر گونه های ویروس کرونا هچون یوهان و انگلیسی جهش یافته تر و خطرناک تر است، اظهارکرد: قدرت انتقال گونه یوهان ویروس کرونا به ازای هر یک بیمار دو تا پنج نفر و در گونه انگلیسی به ازای هر فرد بیمار تا هشت نفر بوده است.

وی افزود: اما در گونه دلتا، هر فرد بیمار می تواند ویروس کرونا را به هشت تا ۱۲ نفر منتقل و آن ها را بیمار کند و قدرت سرایت پذیری آن سه برابر است.

پسندیده ادامه داد: علائمی که در ویروس دلتا مشاهده می شود شدیدتر و قدرت مرگ و میر آن نسبت به گونه های انگلیسی و یوهان بیشتر است.

وی در پاسخ به این سوال آیا افرادی که واکسن را دریافت کرده اند بازهم در خطر ابتلای به این ویروس قرار دارند و یا خیر؟ تاکیدکرد: تا زمانیکه ۹۰ تا ۹۵ درصد جامعه واکسن را دریافت نکرده باشند، از نظر ما ایمنی ایجاد نشده و حتی این افراد نباید ماسک ها را کنار بگذارند و در تجمعات شرکت کنند.

مسئول بیماری کووید ۱۹ در دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی تصریح کرد: در حال حاضر هیچ واکسنی به صورت ۱۰۰ درصد قدرت ایمنی را در افراد ایجاد نمی کند مگر اینکه ۱۰۰ درصد جامعه واکسن را دریافت کرده باشند و از سوی دیگر در تعدادی از افراد با وجود اینکه واکسن کرونا را دریافت کرده اند مشاهده شده که به علت سهل انگاری دوباره بعد از گذشت دو تا سه هفته بعد از تزریق به کرونا مبتلا شده اند و از آنجایی که آنتی بادی و آنتی ژن با یکدیگر در بدن آن ها وارد شده حال این افراد نیز بدتر شده است.

وی در پاسخ به این سوال نیز که تعدادی از افراد که به تازگی از ابتلا به کرونا بهبود یافته اند تصور می کنند بدنهایشان نسبت به این ویروس ایمن شده و دیگر به کرونا مبتلا نمی شوند و یا حداقل دو سه ماهی از ابتلا به این ویروس در امان هستند، آیا آن ها نیز در معرض خطر دلتا کرونا هستند؟ گفت: امکان ابتلای این افراد نیز به دلتا ویروس وجود دارد.

پسندیده تاکیدکرد: مهمترین راه جلوگیری از ابتلا به دلتا ویروس(کرونای هندی) جلوگیری از حضور در تجمعات و دورهمی ها، استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی است.

وی در ارتباط با اینکه دلتا ویروس بیشتر کدام افراد را درگیر می کند، افزود: گونه یوهان بیشتر افراد مسن، گونه انگلیسی افراد مسن و جوانان اما گونه دلتا، کودکان، جوانان و میانسالان را درگیر می کند.

پسندیده ادامه داد: در حقیقت گونه دلتا بسیار جهش یافته و همه گروه های سنی را درگیر می کند.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

توالت؛ اختراعی که جان انسان را نجات می‌دهد!

هر یک از ما در طول روز چند بار از توالت برای دفع ادرار و …

پاسخ دهید